Tipy pro začínající Fatbikery

Co je Fatbike

Fatbike je kolo s plášti širšími než 3,5“ s tlakem nižším než 1 bar, které vyniká v jízdě v těžkém terénu. Pro použití takto širokých plášťů musí být kolo speciálně zkonstruováno. Na fatbiku se dá jezdit v zimně i v létě. Díky širokým plášťům a ráfkům se kolo neboří a zvládne tak jízdu ve sněhu i písku. I když fatbike vypadá na první pohled těžkopádně jízda na kvalitním stroji se hodně blíží klasickému horskému kolu.

Kde jezdit

V létě si nejvíce užijete technické stezky, kdy vás nepřestane bavit objevovat limity přilnavosti obrovských plášťů. V zimně je to trochu složitější. Rozhodující pro plánování zimní vyjížďky na fatbiku jsou sněhové podmínky. Tohle kolo zvládne hodně, ale v třiceti centimetrech čerstvého sněhu se už moc neprojedete. Když napadne půl metru během tří dnů, jako letos, je ideální vyrazit po silnicích třetí třídy, které se pluhují, ale nesolí a navíc je zde minimální provoz. Ideální jsou také nezpevněné zemědělské, nebo lesní cesty. Tyto cesty jsou hojně využívány jezdci na sněžných skútrech, kteří vám tak připraví krásné svezení. Nedoporučujeme trasu cíleně plánovat po strojově upravených tratích. Nicméně pokud na ně narazíte a budete je chtít využít jako spojovačku, ujistěte se, že je trať dostatečně tvrdá. Za vámi by měl zůstat pouze otisk vzorku pneumatiky, nikoli rýha. Fatbike je o objevování vlastních tras, zapomeňte na magistrálu, sjezdovky, místa s přetlakem lidí, hledejte si vlastní dobrodružství. Na rozdíl od běžkařů nejsou fatbikeři odkázáni pouze na upravené tratě, berte to jako výhodu. Pokud si kolo půjčujete v kvalitní půjčovně, jistě vám rádi poradí, kam za daných sněhových podmínek vyrazit. Ideální je pro začátek využít služeb průvodce, který vás provede danou lokalitou a navíc poradí s oblečením, vybavením a technikou jízdy.

Vše je o respektu jednoho k druhému a o respektu k tratím, které někdo udržuje. Strojově upravené tratě jsou dělané primárně pro běžkaře, kteří je také berou za své. Nikdo nestojíme o střety a dohady.

 

Kodex nejen fatbikera

Tady není třeba objevovat Ameriku. Takže jen přikládáme pravidla vytvořená Čembou (pravidla i s kompletním vysvětlením viz na www.cemaba.eu/kodex)

• Jezdi pouze po povolených trasách.

• Nezanechávej stopy.

• Ovládej své kolo.

• Dávej přednost ostatním.

• Buď ohleduplný ke zvířatům, rostlinám a majetku.

• Jednej s rozmyslem.

• Zpomal, usměj se, pozdrav, jsi vyslancem našeho sportu.

 

BIKE BROTHERS IMPORT

Ondřej Němec a Jan Němec

Tipy pro začínající Fatbikery
Vytvořeno17.04.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies